Logo Związku Belgijskich Browarów Rodzinnych. Gwarancja doświadczenia i zazwyczaj wysokiej jakości.

Wiele butelek belgijskich piw ma na tylnej etykiecie logo związku ‘Belgian Family Brewers’ (BFB). Organizacja zrzesza 21 niezależnych, rodzinnych browarów, o co najmniej 50 letniej historii. Za tradycją i doświadczeniem idzie również jakość – większość piw od tych producentów jest dobra. Warto szukać butelek oznaczonych logiem BFB – 7 na 10 powinno być bardzo dobrych.

Stowarzyszenie ma na celu promocje belgijskich tradycji piwowarskich i zapewnia, że wszystkie piwa oznaczone logiem BFB są warzone przez niezależne browary, które przynajmniej od pół wieku pozostają w rękach jednej rodzinny.  Związek promuje browarnictwo we Flandrii i Walonii jako przedsięwzięcie rodzinne, gdzie wiedza i doświadczenia przekazywana jest z pokolenia na pokolenia. Lokalne piwowarstwo jest tu więc zestawiane np. z tradycją hiszpańskie corridy, kubańskiej salsy czy amerykańskiego rodeo (o trafności porównać można dyskutować).

Browar Omer Vander Ghinste został założony w 1892 roku. Knajpa ze zdjęcia działa do dziś

Historia browarów należących do związku jest często naprawdę bardzo imponująca a korzenie działalności sięgają nawet kilkunastu pokoleń (np. browar Roman)  Do grupy należą tak wspaniałe browary jak odpowiedzialny za renesans piw typu ‘saison’ waloński Dupont czy warzący tradycyjne flamandzkie piwa browar Omer Vander Ghniste. Oprócz nich w grupie działa szereg naprawdę lokalnych i niezależnych browarów z których wiele do nie dawna nie miało własnej strony internetowej a nawet dziś skutecznie broni się przed mediami społecznościowymi. Dla nich piwo to zwyczajne rzemiosło a browar to rodzinny biznes o który należy dbać i który przetrwał już niejedną, nie tylko piwną, rewolucję.

W Brouwerij Roman piwa warzy już 14 pokolenie rodziny. Udokumentowane początki browaru sięgają XV wieku.

Do stowarzyszenia należą też oczywiście większe browary, które od lat dbają o marketing i przejrzystą gamę piw, takie jak Duvel-Moortgat, Huyghe, czy Sint Bernardus. Ogółem grupa zrzesza 21 browarów, produkujących 160 rodzajów piw (około 15 proc. Rynku). Należy pamiętać, że BFB nie można traktować  jako ogólnego związku browarów rzemieślniczych. Z racji wyśrubowanych kryteriów przyjęcia do grupy nie należą m.in. tak wspaniałe browary jak De Ranke, Rulles, Blaugies czy De Dochter van de Korenaar

Poziom piw z logiem BFB jest z reguły wysoki. Nawet jeżeli zdarzy się jakieś przeciętne piwo to z reguły odzwierciedla ono dobrze pewien styl, czy też raczej dawny sposób jego interpretacji. Z racji dość tradycyjnego nastawienia niektórych browarów w ich ofercie ciągle można znaleźć popularne przed laty, bardzo słodkie piwa ciemne czy też kilkunastoprocentowe, mocno alkoholowe ‘tirple’. Generalnie większość piw jest dobra lub poprawna, a wiele browarów warzy prawdziwe perełki. Warto więc sięgać po piwa z logiem BBF – 7 nad 10 powinno być ok.

W Polsce, najłatwiej znaleźć piwa od największych producentów ze związku. Przed i po zakupie warto zerknąć na stronę BFB gdzie każde z piw i browarów jest bardzo ciekawie opisane. Znajdziemy tam też instrukcje dotyczące zwiedzania browarów. W ciemno można kupować wszystkie piwa z tak uznanych browarów jak Dupont, Sint Bernardus, Boon (lambiek i geuze) oraz większości piw z Het Anker oraz Sint-Feuillien. Z browaru Brouwerij De Brabandere warto spróbować piw z serii Petrus (niestety nie wszystkie partię są dobre) z browaru Roman różnych wersji Ename, a z Timmermansa niedosładzane, oryginalne Oude Gueuze i Oude Kriek.  Piwa z mniej znanych i mniejszych browarów są w Polsce bardzo trudno dostępne. Czasem na półkach można znaleźć coś z tradycyjnego flamandzkiego Verhaeghe (np. Duchesse de Bourgogne) czy specjalizującego się w mocnych piwach walońskiego Dubuisson (np. seria Bush – najlepiej w dużych butelkach). Reszty, często wyśmienitych piw (np. ‘tripel’ od De Ryck), trzeba szukać w Belgii.

INFORMACJE i ŹRÓDŁA

strona BFB https://belgianfamilybrewers.be/ 

ciekawy artykuł na temat działalności BFB  https://www.belgiansmaak.com/belgian-family-brewers/ 

 

Podobne wpisy

Leave a Comment