Z polskich półek – Val Dieu – prosto z klasztoru

Piwa z browaru Val Dieu warzone są na terenie dawnego klasztoru cystersów a ich smak dobrze oddaje charakter tego wyjątkowego miejsca. Val Dieu Blonde, Triple i Brune stylowe i dobre przykłady tradycyjnych piw belgijskich.

Istniejący od 13 wieku klasztor imponuje rozmachem i piękną architekturą do dziś. Położony w zielonej, pagórkowatej okolicy między walońskim Liege a holenderskim Maastricht, prze lata był domem cystersów.

dawny klasztor, działający browar i piękna okolica

Pod koniec lat 90tych na ternie coraz to bardziej podupadającego liczebnie klasztoru otwarto prywatny browar, który zaczął warzyć piwo na licencji od braci zakonnych (o różnicach między komercyjnymi piwami klasztornymi oraz tymi warzonymi przy udziale mnichów pisaliśmy tutaj). Kiedy w 2001 roku ostatni trzej żyjący mnisi opuścili klasztor, teren opactwa oddano w użytkowanie chrześcijańskiej wspólnocie. Dziś to pięknie utrzymane, historyczne miejsce, pełne spokoju, zadumy i zjawiskowej architektury.

Wyjątkowe położenie browaru niejako odbija się w stylu i prezentacji piw nawiązującym do słynnych trapistów. Recenzowane tutaj piwa Val-Dieu Blonde, Triple i Brune (5/6+/10) mają wysoką jakość, są uwarzone z uwagą i dbałością, lecz pozbawione czegoś co wybijałoby je znacznie ponad przeciętność.

Wspólne cechy wszystkich piw  to niska goryczka i bardzo bogaty bukiet kwiatów i owoców wynikający z użycia, własnych, charakterystycznych drożdży oraz rezygnacji ze stosowania popularnych w Belgii przypraw. Aromaty drożdżowe wybijają się w więc w każdym piwie, co daję dość ciekawy i oryginalny  efekt smakowy. Co ciekawe, woda do warzenia piwa pochodzi ze sztucznego jeziora przy zaporze Gileppe.

Jeżeli chodzi o oceny to nieco lepiej od Blonde (5/10) (aromaty bananów i gumy owocowej) prezentuje się bardziej wytrawny Triple (6+/10 (więcej ostrości i mniej wyczuwalnego alkoholu) oraz treściwy, klasyczny Brune (6+10).

Val-Dieu Blonde 6% (5/10) 

Val-Dieu Triple 8% (6+/10

Val Dieu Brune 8%   (6+10)

Browar, od niedawna, z okazji 800 rocznicy założenia klasztory warzy także chmielone na zimno piwo Val-Dieu Cuvée 800 6%. Piwo zbiera bardzo dobre oceny, ma być lepiej zrównoważone i bardzie goryczkowe niż inne. Niestety jeszcze go nie próbowaliśmy.

Podsumowując, piwa z Val Dieu są warte zakupu. To niewielki, dbający o jakość browar, który od lat dostarcza stałe w smaku, poprawne piwa. Miłośnicy mocnych aromatów w piwie będą zachwyceni. Drożdże naprawdę robią tam swoją robotę! Warto też odwiedzić sam browar oraz cały, dobrze zagospodarowany teren dawnego opactwa. Na miejscu jest restauracja, a okolica jest piękna i słynie z produkcji wybitnie zaśmierdzającego lodówkę, lecz bardzo smacznego sera i znanego już w średniowieczu sera Herve.

Informacje i źródła

Strona całego kompleksu opactwa – http://www.abbaye-du-val-dieu.be/en/

Bezpośrednie info o piwach http://www.abbaye-du-val-dieu.be/en/the-brewery/

Dla miłośników sera Herve https://www.herve-societe.be/en/herve-cheese-pdo/

Podobne wpisy

Leave a Comment